آقای دکتر مطلق رییس هیات مدیره و مدیرعامل موسسه جهاد استقلال از مرکز تولید مواد ژنتیکی گاوهای شیری و گوشتی ایران بازدید بعمل آوردند.

به گزارش روابط عمومی موسسه جهاد استقلال آقای دکتر مطلق رییس هیات مدیره و مدیرعامل موسسه جهاد استقلال ضمن بازدید روز شنبه هفدهم تیرماه ۱۴۰۲ از مرکز تولید مواد ژنتیکی گاوهای شیری و گوشتی ایران متعلق به شرکت نهاده های دامی جاهد، از آمادگی این شرکت به ارائه خدمات اصلاح نژاد به گاوهای بومی و روستایی به‌صورت رایگان خبر داد.

آقای دکتر مطلق در جریان بازدید از این مرکز گفت: در حال حاضر بسیاری از خانواده‌های روستایی به دلیل پایین بودن تولید شیر و بهره‌وری گاوهای بومی و روستایی، از نگهداری از این گاوها صرف‌نظر می‌کنند، درحالی‌که با برنامه‌های اصلاح نژادی، امکان بالا بردن تولید دام بومی با مصرف همان علوفه در دسترس در روستاها وجود دارد.

 شرکت نهاده‌های دامی جاهد به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده اسپرم‌های اصلاح نژاد شده در کشور و منطقه، باهدف افزایش درآمد خانوارهای روستایی، جلوگیری از مهاجرت و اصلاح و بهبود نژاد گاوهای بومی کشور، آمادگی دارد به خانواده‌های روستایی و گاوداری‌های سنتی زیر ۱۰ رأسی، خدمات مشاوره، اسپرم و لقاح مصنوعی رایگان ارائه دهد. گوساله‌های متولدشده براثر لقاح گاو ماده بومی و اسپرم اصلاح نژاد شده در یک دوره مشخص، در صورت استفاده از همان علوفه بومی در دسترس می‌تواند تا ۱۰۰درصد افزایش تولید شیر را محقق کنند.

مهری مدیرعامل شرکت نهاده‌های دامی جاهد نیز ضمن اشاره به اهمیت فرهنگ‌سازی در ارتباط با اصلاح نژاد دام‌های بومی بین دامداران سنتی کشور، بر لزوم ازسرگیری و تداوم برنامه‌های ترویجی وزارت جهاد کشاورزی دراین‌ارتباط تأکید کرد و گفت: اگر دامدار روستایی بداند در صورت انجام اصلاح نژاد گاو خود با مصرف میزان علوفه ثابت مورد دسترس در محیط، می‌تواند تولید شیر حداقل دو برابری داشته باشد، بدون شک از این اقدام استقبال خواهد کرد.

لازم به ذکر است شرکت نهاده‌های دامی جاهد یکی از شرکت‌های تابعه موسسه جهاد استقلال وزارت جهاد کشاورزی است که با در اختیار داشتن نیروی انسانی متخصص و مجرب، تجهیزات روزآمد و بانک ژن زنده غنی و ارزشمند از برترین نژادهای گاو در جهان، تهیه، تولید و توزیع انواع اسپرم‌های خارجی از معتبرترین شرکت‌های تولیدی، تولید، انجماد و ذخیره‌سازی اسپرم و انتقال جنین‌های برگزیده دام، تأمین تجهیزات و وسایل موردنیاز برنامه‌های اصلاح نژادی دام و طیور را در دستور کار دارد.